Wiedza na temat ozonu i przeprowadzania zabiegów ozonowania jest powszechnie dostępna. Obecna sytuacja pandemiczna wywołana koronawirusem sprawiła, że firmy świadczące usługi ozonowania powstają jak grzyby po deszczu, bo jest okazja na szybki i łatwy zarobek.

I tu pojawia się problem, bo nie wystarczy zakup ozonatora, by go postawić w pomieszczeniu (gabinecie stomatologicznym, salonie fryzjerskim, czy biurze). Wejście po godzinie czy dwóch, by otworzyć okna nie zapewnia bezpieczeństwa użytkownikom dopiero co ozonowanej przestrzeni.

Niestety, dostępność łatwo przyswajalnej wiedzy sprawia, że wielu osobom wydaję się, że skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu ozonowania to prosta sprawa. Jak w każdym fachu i w naszej profesji trzeba mieć określone kompetencje. To nie tylko wiedza, ale także doświadczenie i postawa – czyli poważne podejście do tematu ozonowania określane jednym słowem – profesjonalizm. Dopiero połączenie odpowiedniej wiedzy z doświadczeniem i profesjonalizmem gwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo, zarówno w trakcie jak i po zabiegu ozonowania.

Wiele osób kupuje ozonator i zaczyna biznes. Nie znając właściwości fizykochemicznych ozonu można wyrządzić krzywdę, zarówno zleceniodawcom usług jak i sobie. Lekceważenie oddziaływania ozonu i zasad bezpieczeństwa w większości przypadków kończy się uszczerbkiem na zdrowiu i szkodami w mieniu.

Żeby zabieg ozonowania był skuteczny i bezpieczny trzeba wiedzieć:

   • jakie stężenie należy uzyskać,
   • jaki powinien być czas emisji ozonu,
   • jaki należy dobrać sprzęt,
   • jak oszacować czas na rozpad ozonu,
   • jak zabezpieczyć przestrzeń przed niekontrolowanym ulatnianiem się ozonu,
   • jakich przestrzeni nie ozonować,
   • jakie podjąć działania, jeśli dojdzie do sytuacji krytycznej np. wydostania się ozonu.

Na powyższe zagadnienia można oczywiście znaleźć podpowiedzi w internecie. Gorzej natomiast, jest z ich wdrożeniem w życie.

Firmy profesjonalnie zajmujące się ozonowaniem nigdy nie pozwolą sobie na lekceważenie toksyczności ozonu, o której w każdej sytuacji przypominamy naszym klientom.